TRNOVÝ DVŮR
Zvířata - Skot
Skotský náhorní skot – Highland
Tento druh skotu se jmenuje skotský náhorní skot neboli highland cattle. Původem je ze Skotska, je to velmi tvrdé, odolné a dlouhověké plemeno. Vybrali jsme si ho z několika důvodů.
Jaký je tento skot?
Výhody tohoto plemene:
- Jsou lehcí, takže svými paznehty louku nerozšlapou;
- Jsou velmi otužilí – mohou být celý rok venku. Podle zkušeností jiných chovatelů je i zbytečné jim nějaký přístřešek stavět, pokud mají možnost v létě najít kus přirozeného stínu.
- Přestože je to hovězí dobytek, není potřeba zde řešit inseminaci, je naopak potřeba mít plemenného býka ve stádě – sám si ohlídá říji.
- Porody zvládají celkem dobře samy a jsou to dobré matky.
Nevýhody tohoto plemene:
- Krávy nejsou ochotné se nechat dojit.
- Jsou celkově divočejší. Člověk musí být obezřetný – přesně ví, kde mají konce svých rohů.
Kdo je součástí našeho stáda?
Naše stádo tvoří plemenný býk Chroust (správně Chrust z Branišova), 4 krávy (Baru, Běla, Trudy a Hedu) a v roce 2024 máme první telátka – 2 jalovičky a 2 býčky. Říkáme jim jednoduše tuři.
Jaké jsou jeho pastviny?
Naše stádo se pase na 3 hektarové louce. Na jaře ji rozdělujeme na 3 díly a stádo postupně přeháníme. Vždy mají přístup do naháňky, kde mají svá napajedla. Louka se svažuje k jihu a po většině obvodu je obklopena lesem. I když nebylo jednoduché natáhnout oplocení pod stromy, naši tuři to ocení. Především v létě lehají zde, drbou se o ně a na rozpadlých kamenných zídkách si obrušují paznehty.
Celá pastvina je obehnaná „protivlčí“ ohradou. Jedná se o dřevěné kůly do výšky cca 180 cm, které nesou 5 řad drátu (0,2 cm) a jeden modrý ohradník. Původně jsme zkoušeli mít část drátů zvenku a část zevnitř, ale opravdu stačí mít venkovní jen jeden ze spodních drátů. Toto oplocení je natolik účinné, že udrží i nezbedná telata, která jinak ohradníky nebo pásky vůbec nerespektují. Nejraději totiž utíkají od matek a to alespoň do jiného dílu louky.
Jaké je potřeba krmení?
Základem krmné dávky je pastva a seno. V zimě má stádo k dispozici seno a celou pastvinu, aby měli dostatek pohybu. Ve sněhu si prošlapávají cestičky a vyhledávají jakoukoli trávu vykukující z pod sněhu. Jakmile nadobro sleze sníh, zmenšíme jejich prostor na jednu třetinu louky, aby zbytek mohl začít obrůstat. V zimě krmíme volně loženým senem, které jim 2x denně nosíme v žocích do příkrmiště. Naši tuři preferují trávu, seno sami opustí, napasou-li se dostatečně trávy.
Highlandy není potřeba dokrmovat, ani po ničem jiném moc netouží. Na podzim jim nabízíme čestvá jablka z našeho sadu. Běla a Trudy si rády dají, Baru je jeden den nadšená, druhý den jablko vyplivne. Jsou prostě vybíravé. Také oves nebo ječmen mohou být dobrým pamlskem. Chroust si dá rád, Baru jak kdy.