TRNOVÝ DVŮR
Zvířata - Králíci
HOSPODÁŘSTVÍ TRNOVÝ DVŮR - BIO * EKO * RETRO
Čistokrevný meklenburský strakáč a kříženci
Králíky chováme v uzavřených prostorách (v našem kurníku), protože se chceme vyhnout přenosným nemocem a zároveň preventivnímu očkování. Zatím se nám obojí daří. Osvětlení zajišťují střešní okna a zároveň tím snižujeme teplotní výkyvy, zvláště je tak chráníme před letními vedry.
Jaký je náš chov?
Nejstarším naším králíkem je Samča (21. 6. 2016), čistokrevný meklenburský strakáč. Před lety si prokousal díru ve dvířkách a od té doby se vykloní vždy, když jde někdo kolem, a žebrá o dobrotu nebo o pohlazení. Neuteče, i když by kdykoli mohl.
I u samic se snažíme, aby byly stejného plemene, tedy meklenburský strakáč. Zároveň jsme si ale ověřili, že vesnická směs na straně matek je také výbornou volbou. Naopak křížení jen čistokrevných kusů zatím úplně neumíme – rodí se nám buď malý počet, nebo kusy nějak postižené.
Chovné matky jsou Anežka, Otmar, Doubravka, Nová, Jedináček a v letošním roce přiřadíme další alespoň dvě. Mimo Jedináčka dostaly svá jména podle jména v kalendáři, kdy vrhly svá první králíčata. Samču doplňují ještě dva mladší samci (Černý a Mladý). Všichni jejich potomci jsou tedy minimálně 50% meklenburský strakáč.
Jak králíky chováme?
Králíky chováme polo-postaru.
Po staru: Chovní samci mají v králíkárně své garsonky. Samice mají dvě možnosti – svoji garsonku na dobu, když jsou březí nebo po odstavu a 1+1 na dobu po vrhu mláďat. To jim zajišťuje víc pohodlí. Podlahy z linolea většinou rozkousali, proto samci mají plechové podlahy a samice betonový potěr, který v létě chladí.
Nový přístup: Po odstavu (většinou po 2 měsících) přesouváme mladé do odchovných výběhů. Pokud se nám to podaří, snažíme se je rozdělit na samce a samice a ty odchovávat zvlášť. Odchovné boxy jsou sice také uvnitř (původně boxy pro ovce), ale zaručují dostatek prostoru a zábavy. Oddělení dřevěnými paletami je dobré řešení. Mladí si o ně pěkně brousí zuby a zároveň, když se prokousají ven, chodí na návštěvu do odchovny drůbeže a tím mají zase všichni o zábavu postaráno. Chceme-li mít ale jistotu, oddělíme prostor železnou sítí s oky 5×5 cm. Původní krmné plošiny jsme vyměnili za boční velké jesle. Tráva sice tolik nedýchá a králíci nemají tolik zábavy, ale neznečišťují krmivo a není tak velký odpad.
Jaké je potřeba krmení?
Základním krmením pro naše králíky je tráva, kterou krmíme jara do podzimu. Je to bezpečné, pokud dodržujeme zásadní pravidlo – tráva se nesmí zapařit. Proto nikdy nesekáme na krmení trávu, na kterou svítí slunce. Vždy počkáme, až bude část k sečení ve stínu. Drobná vlhkost nevadí, ale po dešti také nesečeme.
Není-li možnost čerstvé trávy, krmíme vlastním senem. Kupodivu mají naši králíci raději delší pevná stébla, než jemnou otavu. Seno pro králíky pochází z částí našich pozemků, které sekáme kosou a sušíme ručně. Obsahuje také velké množství lístečků a květů.
Další celkem složkou stravy je ječmen. Ten kupujeme v bio kvalitě, i když naši králíci být bio nemohou (nemáme pro ně venkovní výběhy – nesplňujeme tedy nároky na certifikaci, ale to prý v ČR zatím nikdo). Kojícím matkám přidáváme první měsíc malinkou hrstičku granulí (bez léčiv). A samozřejmě se snažíme vypěstovat co nejvíc vlastních pochutin, které dostávají podle roční doby a možnosti skladování: zelí, řepu, jablka a různé větvičky z ovocných stromů. V zimě je potěší i větvička smrková.
Co z toho máme?
- Luxusní králičí maso, která má v kuchyňské úpravě 1,8 až 2,5 kila. Většinou porážíme ve 4-5 měsících, proto je také dobře vyzrálé. Čtyři kusy se vejdou do přepravky na maso akorát.
- Kožešiny. Ty po stažení natahujeme na dráty, sušíme a v poslední době posíláme do výkupu. Z prvních let máme již zásobu vyčiněných kůží, které časem necháme zpracovat na hezký kožíšek (i když by Lada měla mít kožíšek z myší) nebo se o ně podělíme.
- Králičí hnůj. Při čištění králíkárny vyvážíme vše na jeden kompost, kde to hejno žerzejských obrů dokonale prohrabe a smísí s odpadem od hus a slepic. Uležením vzniká silný a kvalitní hnůj, který využíváme pro záhonky nebo ke stromkům do sadů.